Ötiroid Guvatr

Basit guvatr, kolloid guvatr da denilmektedir. Tiroid bezi büyümüştür. Normalde ağırlığı 18-20 gr iken, hafif büyümelerde 30-40 gr, orta derecede büyümelerde 50-80 gr, aşırı büyümelerde ise 80 gr üstüne çıkar. İçinde genelde belirgin nodül bulunmaz. Büyümeye rağmen çalışması genelde normaldir.

Çok büyük olmadıkça herhangi şikayete sebep olmaz. Ancak 100 gr üzerinde ki büyümelerde, özelliklede gögüs içine doğu büyümüşse soluk borusu ve damarlara baskı yapabilir. Özellikle sırt üstü yattığında hastalar bir baskı hissinden şikayet edebilirler.

Laboratuvar tetkiki olarak TSH ve serbest-T4 (FT4) bakılır; genelde bunlar normal bulunur. Ultrason mutlaka yapılmalıdır. Ultrasonda nodül bulunmadığı gösterilmelidir. Gögüs içine büyümeden şüphe ediliyorsa sintigrafi ile bunun derecesi saptanabilir. Gögüs içine aşırı büyümelerde toraks-bilgisayarlı tomografisi istenilerek soluk borusunda çökelme, daralma yapmışmı incelenir.

Hastalığın oluşmasında TSH nin olması gerektiğinden hafifçe (normal sınırlarda olsada) yüksek olması sorumludur. Tedavide bunu normale düşürmek için tiroid hormonları verilir; bunlar ülkemizde bulunan adları ile euthyrox, levotiron, tefordur. 6-12 ayda bir endokrin uzmanı, eğer yoksa dahiliye uzmanınca kontrol muayenesi yapılmalıdır.

Çok büyüyen, soluk borusu ve damarlara baskı yapan guvatrlarda ise cerrahi tedavi uygulanır. Son yıllarda giderek endokrin cerrahlar tercih edilmeye başlanmıştır. Bu operasyon sonrası komplikasyon olmaması bakımından uygun bir yaklaşımdır. 3-5 gr kadar doku bırakılarak kalan doku çıkarılır. Ömür boyu tiroid hormonu almak zorundadır. Ayrıca yılda en az 1 defa endokrin uzmanı, yoksa dahiliye uzmanınca kontrol muayenesi gerekir.

Guvatr olan veya ilaç, radyoiyot veya cerrahi guvatr tedavisi olan herkez en az yılda bir defa bu konuyla ilgili olan doktoruna gitmelidir.

İletişim Numarası: 0531 581 27 79

designed by gunerkan 2011 izmir