Guvatr Nedir?

Guvatr, tiroid bezinin büyümesi veya çalışmasının anormal olarak, aşırı veya yetersiz olmasıdır. Tiroid bezi bir hormon salgı bezidir. Yaşamımız için çok önemli olan enerji düzeyimiz kontrol etmektedir. Çoğumuzunda bildiği gibi boynun ön bölgesinde yer almaktadır. Erişinde 18-20 gr, kabaca 4 -5 kesme şekeri büyüklüktedir. Büyüdüğünde guvatr dediğimiz ifade etmiştik. Aşırı büyüyerek 100 gr ın üzerine çıkabilir. Bazı aşırı büyümelerde gögüs boşluğumuzun içen sarkabilir. Bazı büyümelerde içinde nodül dediğimiz küresel veya elipsoid oluşumlar da olabilir. Bunlara nodüllü guvatr diyoruz.

Büyüme yanısıra, çalışması da anormal olabilir. Normalden fazla çalıştığında hipertiroidi (zehirli guvatr) diyor, normalden az çalıştığında da hipotiroidi (tiroid yetmezliği) diyoruz.

Guvatrları, kanseri dahil, tedavisi mümkündür. Bu bağlamda korkmamalıdır. Ancak geç kalmama burada da çok önemlidir. Gecikmeye bağlı bazı olumsuzlukları düzeltmek ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir.

Guvatr olan veya ilaç, radyoiyot veya cerrahi guvatr tedavisi olan herkez en az yılda bir defa bu konuyla ilgili olan doktoruna gitmelidir.

İletişim Numarası: 0531 581 27 79

designed by gunerkan 2011 izmir