Gebelik, Şeker Hastalığı

Gebelikte şeker hastalığı 2 türlü olabilir:
1 - Daha önce şeker hastası olan kadının gebe olması.
2 - Daha önce şeker hastası olmayan bir kadında, gebelikte şeker hastalığının ortaya çıkması (gestasyonel diabet).

Daha önce şeker hastası olan bir kadında gebelik programlı olmalıdır. Yani en azında 2-3 ay önceden gebelik tam anlamıyla kontrol altına alınmalı. Kan şekerleri gebe olmayan kadın düzeyine indirilmeli, HbA1c normale çekilmeli, sonra gebeliğe müsaade edilmelidir. Ancak bazı kadınlarda şeker tam kontrol edilmeden gebelik olmuş olabilir. Bu hastalarda kan şekeri süratle gebeliğin gerektirdiği kan şekeri sınırlarına çekilmelidir.

Daha önceden şeker hastası olmayan buna karşın gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığına gebelik şeker hastalığı '' gestasyonel diabet'' denilmektedir. Bunların şeker hastalığı doğumdan sonra kendiliğinden düzelir. Bununla beraber doğum sonrası 4-6 ay sonra yapılan ve yapılması gerekli olan şeker yükleme testinde bunların kabaca yarısında bozulmuş açlık, bozulmuş tokluk, hatta şeker hastalığı bulunabilir.

Gebelikte şeker hastalığı varsa mutlaka bu teşhis edilmeli ve tedavi edimelidir. Aksi halde hem bebek, hem annede son derece önemli olumsuzluklara sebep olabilir. Bu sebeple gebelere 20-24 aylarda 50 gr glukoz içirilerek 1 saat sonrası kan şekerine bakılır. Bu uygulama için gebenin aç olması koşulu yoktur. 1 saat sonraki şeker 140 mg üzerinde bulunursa bunlara klasik şeker yükleme testi uygulanır. Şeker yükleme: En az 8.5 saat aç olan gebeden önce açlık şekeri ölçümü için kan alınır; sonra 75 veya 100 gr glukoz içirilir. Glukoz içmeyi takiben 1. ve 2. saatlerde kan alınarak kan şekeri ölçülür.

Açlık şekeri :95 mg den büyükse ve/veya
1. saat şekeri :180mg den büyükse ve/veya
2. saat şekeri :155mg den büyükse

Gebe, şeker hastasıdır. Gebe, gebelik şeker hastalığı takip programına alınır.

Şeker ölçme aleti aldırılır, ölçme eğitimi verilir. 7 nokta şeker ölçüm profiline alınır. Bu ölçüm 3 öğün açlık ve yemek başlangıcından 2 saat sonraki tokluk şeker ölçümü ve ilaveten sabaha karşı kan şekeri ölçümünü kapsar. Ölçümleri ölçüm defterine kaydetme eğitimi de verilir.

Şeker hastası gebelerde önerilen kan şekeri sınırı açlık şekeri 95 mg veya daha altı, 1 saat tokluk şekeri 140 mg veya daha aşağısı, 2 saat tokluk değeri ise 120 mg veya daha aşağısıdır.

Gebelik şeker hastalığına uygun beslenme tedavisi verilir. Beslenme tedavisi diyetisyen tarafından düzenlenir ve takip edilir. Diyetisyenin, koşul olmamakla beraber, endokrin-metabolizma hastalıklarında deneyimli olması tercih nedenidir.

Herhangi ilaç tedavisine başlamadan önce 7-10 gün süreli uygun diyet verilir. Bu diyet süresince 7 noktalı profil ölçümlere devam edilir. Bu süreçte ölçümlerde yukardaki açlık ve tokluk şeker sınırlarına inilmişse ölçümler 4 nokta profile indirilerek sadece diyetle devam edilir. Günlük 4 nokta ölçümler çok iyi ise gün aşırı 4 nokta ölçüm şekline de döndürülebilir.

Sadece diyetle yukarda verilen sınıra inilemiyorsa insülin tedavisine geçilir.

İnsülin tedavisi günde 3 defa, öğün öncesi kısa etkili analog (humolog veya novorapid insülin) ve buna ilaveten günde 1 veya 2 defa yapılan NPH insülindir. İnsülin kalemle uygulanır. Bununla ilgili eğitim diyabet ünitelerindeki eğitim hemşiresi tarafından verilir. İnjeksiyonlar kol ve bacaklara yapılır.

Tedavide olabildiğince insülin pompası tercih edilmelidir. Daha iyi bir kontrol sağlayacaktır.

Eskiden şeker hastası gebelerde sezeryan önerilme eğilimi ağırlıktaydı. Günümüzde sorunsuz gebeliklerde normal doğum önerilmektedir.

İletişim Numarası: 0531 581 27 79

designed by gunerkan 2011 izmir